Nemzeti Közszolgálati Egyetem
Sportos Egyetem, Sportos Közszolgálat

Az NKE adott otthont a Magyar Parasport Napja 2025 sajtótájékoztatójának

„Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy otthont adhatunk egy ilyen rendezvénynek. Egyetemünk mindig is azok mellett állt, akik valamilyen oknál fogva nehezebben boldogulnak, akik számára többet kell nyújtanunk, akiknek bizonyos korlátokat át kell lépniük” – fogalmazott Deli Gergely a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) és a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetsége által (FODISZ) az idei évi Magyar Parasport Napjáról (MPN) tartott február 12-i sajtótájékoztatóján, a Ludovika Arénában.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) rektora hangsúlyozta, az egyetem mindig is arra helyezte a hangsúlyt, hogy ne csupán a kiemelkedő tehetségeket fejlessze tovább, hanem az átlagos képességűek is kimagasló eredményeket érjenek el. Ebben a szemléletben gyökerezik az NKE azon elkötelezettsége a Magyar Parasport Napja iránt, amelyhez örömmel csatlakozik, hogy partnereivel együtt megtalálja azt a közös pontot, „ami mindannyiunkat motivál”.

Baji Balázs világbajnoki bronzérmes és Európa-bajnoki ezüstérmes magyar gátfutó arra hívta fel a figyelmet, hogy parasport túlmutat a puszta versenyzésen: a sport a nehézségek leküzdésének egyik leghatékonyabb eszköze, amely erőt, célt és közösséget teremt, valamint a társadalom felé értékeket közvetít. Hozzátette, a parasportolók számára, akik gyakran nehéz helyzetbe kerülnek, életcélt és motivációt is adhat, ezért a Magyar Sport Napja kiemelten fontos a parasport és a sport értékeinek ünneplése szempontjából.

A nemrég megalakult Nemzeti Sportfejlesztési és Módszertani Intézet főigazgatója arról is beszélt, hogy a Sportért Felelős Államtitkárság és háttérintézményei kiemelten fontosnak tartják a magyar parasport népszerűsítését és támogatását. Ennek megfelelően az államtitkárság az MPN legnagyobb támogatójaként idén 10 millió forinttal járult hozzá a programok megvalósításához.

Baji Balázs arról is beszámolt, hogy a parasportolók rendkívüli akarata, kitartása és pozitív életszemlélete mély benyomást tett rá. A velük való találkozás során sokat tanult a fogyatékkal élők életéről és gondolkodásmódjáról, és úgy érzi, ezáltal sokkal megértőbbé és elfogadóbbá vált. A főigazgató reményét fejezte ki, hogy a Magyar Parasport Napján minél több fiatal – legyen az óvodás, általános iskolás, középiskolás, egyetemista vagy bármilyen korosztályú – részt vesz, hogy ők is átélhessék ezeket az élményeket, és választ kapjanak a felmerülő kérdéseikre.

Révész Máriusz, az Aktív Magyarországért felelős államtitkár elmondta, hogy a tavalyi évben a mozgássérült és fogyatékkal élő szabadidősportolók számára külön pályázatot hirdettek meg a Magyar Paralimpiai Bizottsággal együttműködve, 200 millió forint keretösszeggel. Ebből 150 millió forintot eszközvásárlásra, 50 millió forintot pedig a mozgássérülteknek szánt programok támogatására fordítottak. 2025-ben ezt az összeget sikerült a kétszeresére emelni, hogy ennek köszönhetően még több mozgássérült és fogyatékkal élő tudjon sportolni.

Cserháti Péter, a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikájának igazgatója és a Magyar Rehabilitációs Társaság elnöke előadásában szemléletes példákkal mutatta be, hogy a modern rehabilitációs eszközök és eljárások milyen jelentős segítséget nyújtanak a fogyatékkal élők életkörülményeinek javításában.

Fojt Sára kétszeres olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok kajakozó, az MPN 2025 nagykövete parasportolókhoz fűződő személyes történetéről szólt. E szerint egykori versenytársa egyik napról a másikra kerekesszékbe kényszerült. Később azonban mindketten részt vettek a 2024-es párizsi olimpián és paralimpián. Ez a történet rávilágít arra, hogy akaraterővel és kitartással bármilyen akadály legyőzhető. Fojt Sára kiemelte, hogy a parasportolók példája mindenki számára motiváló lehet.

Kiss Péter Pál, kétszeres paralimpiai, világ- és Európa-bajnok kajakozó, az MPN 2025 nagykövete arra hívta fel a fiatalok figyelmét, hogy fedezzék fel a számukra ideális sportágat, és kezdjék el azt rendszeresen űzni, a sport ugyanis nemcsak kiváló közösségépítő erő, hanem a parasportolók társadalmi integrációjának is fontos eszköze.

„Február 22-e, a Magyar Parasport Napja egy szimbolikus nap, amelyen szeretnének olyan hagyományokat és tradíciókat teremteni, amelyek a magyar parasportot és a fogyatékkal élő sportot emelik” – fogalmazott Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság és a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetségének elnöke. Az MPN várható programjait ismertetve Szabó László elmondta, céljuk, hogy a különböző intézményeket olyan programok szervezésére ösztönözzék, amelyekkel közelebb hozzák az embereket a parasport világához. „Külön örömünkre szolgál, hogy idén nemcsak intézmények, hanem magánszemélyek is regisztráltak a programra. Ez azt jelenti, egyre többen érzik fontosnak, hogy valamilyen formában részt vegyenek a Magyar Parasport Napján” – tette hozzá az elnök.

A Magyar Parasport Napját 2018 óta, minden év február 22-én tartják meg. Az idén nyolcadik alkalommal megvalósuló országos nap résztvevői köre 2025-ben a rehabilitációs intézetekkel bővült, amellyel a szervezők újfent szerették volna felhívni a figyelmet a fogyatékossággal élők sportolásának fontosságára. A sajtótájékoztatón bemutatták a Magyar Parasport Napjának nagyköveteit, beszámoltak a FODISZ által koordinált Lélekmozgató programról és az MPN központi eseményeiről. A sajtótájékoztatón parasportági bemutatót is tartottak.

 

Szöveg: Sallai Zsófia

Fotó: Szilágyi Dénes